Aktualności

fundacja andrzeja wróblewskiego

Uroczyste otwarcie wystawy „Andrzej Wróblewski. Waiting Room” w Moderna galerija w Lublanie

22.10.2020

15 października br. odbył się wernisaż wystawy Andrzej Wróblewski. Waiting Room w Moderna galerija w Lublanie, jednym z najbardziej prestiżowych muzeów sztuki nowoczesnej w Europie. Ekspozycja została uroczyście otwarta w obecności przedstawicieli Instytutu Adama Mickiewicza, Ambasady RP w Słowenii, polskich mediów, a także słoweńskiego świata kultury i sztuki. Wernisaż udało się zorganizować pomimo wzmożonego reżimu sanitarnego i ograniczonej restrykcjami liczby gości. Wszystkich zaproszonych, którzy tego dnia pojawili się na wydarzeniu, powitała Zdenka Badovinac – dyrektorka Moderna galerija.

To wielka radość, że możemy w Lublanie pokazać obrazy najważniejszego malarza Europy Środkowo-Wschodniej – mówiła.

Głos zabrał również Wojciech Grzybała – prezes Fundacji Andrzeja Wróblewskiego oraz Monika Grochowska – wicedyrektor IAM. Konsul RP, Kamila Duda-Kawecka odczytała list Ambasadora RP w Słowenii, Krzysztofa Olendzkiego.

Wspólnie z Magdaleną Ziółkowską i Marko Jenko, zadaliśmy sobie pytanie, jak przedstawić Wróblewskiego – historycznie z jednej strony oraz ponadczasowo, współcześnie z drugiej. Historycznym tłem są zaledwie 23 dni wyjęte z 30-letniego życia artysty. Te trzy tygodnie podróży do Jugosławii, na Południe, jak powie współtowarzyszka wyprawy, Barbara Majewska, zaowocują wspaniałymi dziełami – mówił w trakcie wernisażu Wojciech Grzybała.

Ekspozycja w Moderna galerija potrwa do 10 stycznia 2021 r. Współorganizatorem wystawy jest Instytut Adama Mickiewicza.