Aktualności

fundacja andrzeja wróblewskiego

Zmarła Barbara Majewska

03.04.2024

Zmarła Barbara Majewska (1933–2024), historyczka i krytyczka sztuki, autorka Przeglądu Kulturalnego, w latach 1990–93 dyrektorka Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie.

Od samego początku naszych badań nad twórczością Andrzeja Wróblewskiego była niezwykłe pomocna i wspierała nas przy każdym projekcie. Mieliśmy niezwykłe szczęście nagrać jej wspomnienia o artyście i ich wspólnej podróży do Jugosławii w 1956 roku przygotowując wystawę Andrzej Wróblewski. Waiting Room.

67. rocznica śmierci artysty

23.03.2024

Dziś mija 67. rocznica śmierci Andrzeja Wróblewskiego (ur. 1927, Wilno – zm. 1957, Tatry). 

(Autoportret czerwony); niedatowany; akwarela, gwasz, papier; 29.5 × 41.7 cm; kolekcja prywatna

Wystawa „Bizantyjska Nostalgia” w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie

06.02.2024

Wystawa Bizantyjska Nostalgia prezentuje prace blisko 50 artystów z Polski i Ukrainy, w tym trzy dzieła Andrzeja Wróblewskiego, prace Tadeusza Kantora, Jerzego Nowosielskiego, Dmytro Hreka i Zinaidy Kubar.

fot. Daniel Czarnocki

Ekspozycja ta, zdaniem kuratorki ViktoriI BurlaIi, odzwierciedla poszukiwanie wspólnych korzeni sztuki polskiej i ukraińskiej. Jednocześnie jest hołdem dla twórczości Jerzego Nowosielskiego. Wystawa skupia się na bogactwie dziedzictwa kulturowego i artystycznego obu narodów, prezentując szeroki wybór dzieł od malarstwa, grafikę i rzeźbę.

Na wystawie znajduje się ponad 70 dzieł z kolekcji zarówno muzealnych jak i prywatnych.

Wystawa czynna od 26 stycznia do 17 kwietnia 2024
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Jazdów 2, Warszawa
https://u-jazdowski.pl/program/wystawy/bizantyjska-nostalgia

Konferencja 'On Paper’ w Royal Academy of Arts

12.12.2023

6 grudnia w Royal Academy of Arts w Londynie odbyła się międzynarodowa konferencja zorganizowana przez International Catalogue Raisonné Association (czyli stowarzyszenie zrzeszające instytucje i badaczy zaangażowanych w tworzenie, redagowanie i wydawanie katalogów raisonné), w której jako członek mieliśmy zaszczyt uczestniczyć. 

Konferencja On Paper dotyczyła kwestii relacji między dziełami sztuki wykonanymi na papierze lub z użyciem papieru, a ich klasyfikacją w katalogach raisonné. Wykłady i dyskusje z udziałem m.in Annette Wickham – kuratorki działu prac na papierze Royal Academy of Arts, Yuvala Etgara – niezależnego autora i historyka sztuki, dyrektora działu badań i researchu w Luxembourg + Co, czy też Adam Granelagh – kuratora z National Galery of Art w Waszyngtonie i autora katalogu raisonné prac na papierze Marka Rothko, poruszały tematy takie jak charakterystyka kolekcji dzieł na papierze, specyfika ich przechowywania, metodologie ich katalogowania oraz poszukiwań zaginionych dzieł oraz pracy z Fundacjami artystów, które pracują nad opracowaniem artystycznej spuścizny np. Louise Bourgeois.

Udział Fundacji Andrzeja Wróblewskiego w wydarzeniu był możliwy dzięki wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza.

Doroczna konferencja CIMAM w Buenos Aires

30.11.2023

W dniach 9 – 11 listopada odbyła się doroczna konferencja CIMAM – International Committee for Museums and Collections of Modern Art – to największe i najważniejsze spotkanie kuratorów i dyrektorów instytucji prezentujących sztukę współczesną. W tym roku członkowie organizacji, goście specjalni i przedstawiciele instytucji sztuki spotkali się w Buenos Aires w Argentynie. Gospodarzem konferencji było Museo de Arte Moderno de Buenos Aires i Dyrektor Victoria Northoorn.

Trzydniowe wydarzenie sprzyjało dyskusjom o społecznej i edukacyjnej misji muzeów sztuki współczesnej oraz aktywnej roli, jaką muzea mogą odgrywać w budowaniu inkluzywnego społeczeństwa XXI wieku. Poza programem obrad ważnym punktem tegorocznej edycji były wizyty w studiach artystów, kuratorów, odwiedziny w przestrzeniach kulturalnych Buenos Aires zgodnie z tematycznymi ścieżkami i zainteresowaniami uczestników.

Jako Fundacja Andrzeja Wróblewskiego odwiedziliśmy m.in. dom i archiwum Leona Ferrari (1920-2013) oraz założonej przez rodzinę artysty Fundacji, archiwum ruchów wolnościowych, wystawę Narcisy Hirsch w Kirchnera Cultural Center i wystawy sztuki współczesnej m.in. retrospektywę Edgardo Gimeneza w Museo MALBA.

Udział Fundacji Andrzeja Wróblewskiego w wydarzeniu był możliwy dzięki wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza.

„Nowoczesność reglamentowana. Modernizm w PRL” w Muzeum Narodowym w Krakowie

20.11.2023

Wystawa Nowoczesność reglamentowana. Modernizm w PRL jest trzecią odsłoną cyklu 4 x nowoczesność. Jest skupiona jest na okolicznościach i ograniczeniach procesów modernizacyjnych w Polsce po drugiej wojnie światowej, które miały charakter nie tylko ekonomiczny czy organizacyjny, ale także polityczny – związany z funkcjonowaniem narzucającej kulturze ograniczenia ideologiczne władzy.

Ekspozycja składa się z pięciu części, które powstały dzięki staraniom zespołu kuratorskiego pod kierownictwem  prof. dr hab. Andrzeja Szczerskiego i prof. dr hab. Piotra Juszkiewicza. W jednej z nich – części Forma i wojna, która nawiązuje do wpływu wojny na modernistyczne ideały – prezentowane są dzieła m.in. Andrzeja Wróblewskiego, Jonasza Sterna, Zbigniewa Dłubaka, Władysława Strzemińskiego i Oskara Hansena.

Wystawa czynna od 17 listopada 2023 do 14 kwietnia 2024
Muzeum Narodowe w Krakowie
Aleja 3 Maja 1, Kraków
https://mnk.pl/wystawy/nowoczesnosc-reglamentowana-modernizm-w-prl

Wystawa „Kolory życia. Malarstwo polskie XX i XXI wieku z kolekcji sztuki Marii i Marka Pileckich”

17.11.2023

Wystawa Kolory życia. Malarstwo polskie XX i XXI wieku z kolekcji sztuki Marii i Marka Pileckich składa się z 70 dzieł autorstwa 9 polskich malarzy XX i XXI w.. Wszystkie działa pochodzą z kolekcji gromadzonej przez Marię i Marka Pileckich w ciągu ostatnich 40 lat. Zbiór ten zawiera malarstwo, grafikę oraz rzeźbę.

Trzon kolekcji stanowią dzieła Jana Lebensteina i Andrzeja Wróblewskiego, a także prace Franciszka Starowieyskiego, Henryka Cześnika, Kiejstuta Bereźnickiego, Edwarda Dwurnika, Tadeusza Pfeiffera, Ewy Skaper i Zbigniewa Urbalewicza.

Kuratorem wystawy jest Zbigniew Buski.

Wystawa czynna od 10 listopada 2023 do 7 stycznia 2024
Galeria Sztuki Współczesnej “Chłodna 20”
ul. Noniewicza 71, 16-400 Suwałki
https://soksuwalki.eu/wystawy/chlodna-20/

„Jakie człowieczeństwo? Postać ludzka po wojnie (1940-1960)” w Museu Nacional d’Art de Catalunya

30.10.2023

Wystawa Jakie człowieczeństwo? Postać ludzka po wojnie (1940-1960) zorganizowana w Museu Nacional d’Art de Catalunya gromadzi około stu dzieł najwyższej klasy katalońskich, hiszpańskich i międzynarodowych artystów, którzy od początku lat czterdziestych do połowy lat sześćdziesiątych XX wieku zajmowali się kwestią kondycji ludzkiej w obliczu niepewności, mutacji, niepowodzeń i nadziei spowodowanych II wojną światową i poprzedzającą ją hiszpańską wojną domową.

Dylematy poruszane przez wystawę, której kuratorem jest Àlex Mitrani, rzutują na teraźniejszość naznaczoną niezwykle okrutnymi konfliktami wojennymi i poczuciem nadchodzącego kryzysu.

Wśród artystów, których prace można podziwiać na wystawie są między innymi Joan Miró, Salvador Dalí, Antoni Tàpies,Roberta González, Pablo Picasso, Antonio Saura, Manolo Millares, Maria Helena Vieira da Silva, Zoran Music, Andrzej Wróblewski, Alberto Giacometti, Henry Moore, Francis Bacon, Marino Marini, Germaine Richier czy Bernard Buffet.

Wystawa czynna od 24 października 2023 do 11 lutego 2024
Museu Nacional d’Art de Catalunya 
Palau Nacional, Parc de Montjuïc, s/n, Sants-Montjuïc, Barcelona, Hiszpania
https://www.museunacional.cat/en/what-humanity

Wystawa „Serenissima East” w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu

26.10.2023

W Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu miała miejsce premiera projektu Serenissima East, który łączył twórców z krajów nadbałtyckich. 

W CSW Znaki Czasu można podziwiać dzieła Andrzej Wróblewski, Tomasz Ciecierski czy Jan Dobkowski oraz twórców z Litwy, Łotwy i Estonii, do których należą między innymi Jonas Gasiūnas, Kaido Ole, Andris Vitolins czy Kestutis Zapkus.

W ramach wystawy międzynarodowy zespół kuratorów pod kierownictwem Krzysztofa Stanisławskiego sięga do historii Rzeczypospolitej Obojga Narodów, która stanowi doskonały punkt wyjścia do dyskusji na temat współczesnych wydarzeń i przyszłości.

Wystawa czynna od 20 października do 31 grudnia 2023
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu
Wały Generała Władysława Sikorskiego 13, Toruń
https://csw.torun.pl/csw/wystawa-serenissima-east-sztuka-polska-litewska-lotewska-i-estonska-od-ok-1990-do-dzisiaj-torun-kujawsko-pomorskie-43535/

„Wróblewski i po… Sztuka realizmu bezpośredniego” – panel dyskusyjny 

25.08.2023

Wystawa „Wróblewski i po… Sztuka realizmu bezpośredniego” w Muzeum Narodowym w Lublinie dobiega końca. 

W ramach wydarzeń finisażu, 26 sierpnia o godz. 17:00, zapraszamy na panel dyskusyjny prowadzony przez kuratora wystawy Marcina Lachowskiego z z udziałem badaczy twórczości Andrzeja Wróblewskiego: Anny Król, Andy Rottenberg, Hanny Wróblewskiej, Magdaleny Ziółkowskiej i Wojciecha Grzybały. 

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/219355660418820