Aktualności

fundacja andrzeja wróblewskiego

Doroczna konferencja CIMAM w Buenos Aires

30.11.2023

W dniach 9 – 11 listopada odbyła się doroczna konferencja CIMAM – International Committee for Museums and Collections of Modern Art – to największe i najważniejsze spotkanie kuratorów i dyrektorów instytucji prezentujących sztukę współczesną. W tym roku członkowie organizacji, goście specjalni i przedstawiciele instytucji sztuki spotkali się w Buenos Aires w Argentynie. Gospodarzem konferencji było Museo de Arte Moderno de Buenos Aires i Dyrektor Victoria Northoorn.

Trzydniowe wydarzenie sprzyjało dyskusjom o społecznej i edukacyjnej misji muzeów sztuki współczesnej oraz aktywnej roli, jaką muzea mogą odgrywać w budowaniu inkluzywnego społeczeństwa XXI wieku. Poza programem obrad ważnym punktem tegorocznej edycji były wizyty w studiach artystów, kuratorów, odwiedziny w przestrzeniach kulturalnych Buenos Aires zgodnie z tematycznymi ścieżkami i zainteresowaniami uczestników.

Jako Fundacja Andrzeja Wróblewskiego odwiedziliśmy m.in. dom i archiwum Leona Ferrari (1920-2013) oraz założonej przez rodzinę artysty Fundacji, archiwum ruchów wolnościowych, wystawę Narcisy Hirsch w Kirchnera Cultural Center i wystawy sztuki współczesnej m.in. retrospektywę Edgardo Gimeneza w Museo MALBA.

Udział Fundacji Andrzeja Wróblewskiego w wydarzeniu był możliwy dzięki wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza.