Aktualności

fundacja andrzeja wróblewskiego

Wernisaż wystawy „DE. FI. CIEN. CY” w londyńskim Drawing Room 20 maja 2015 r.

16.05.2015

Serdecznie zapraszamy do londyńskiego Drawing Room na drugą odsłonę wystawy DE. FI. CIEN. CY kuratorowanej przez Ulricha Loocka, którą mieliśmy przyjemność oglądać w poznańskiej Art Stations Foundation (27.11.2014 – 28.02.2015).

Jak piszą organizatorzy „Wystawa DE. FI. CIEN. CY odwołuje się do hipotezy mówiącej o tym, że pomimo różnych kontekstów społeczno-politycznych, kulturowych i pokoleniowych, na prace pozornie niezwiązanych ze sobą artystów można spojrzeć tak, żeby odkryć w nich niespodziewane zbieżności. Stanowią one nie tyle obiektywne fakty, co wyniki pewnej szczególnej perspektywy widza, którą określa współczesny kryzys obrazu.

W twórczości każdego z trzech malarzy obraz prezentuje się jako wybrakowany. W przypadku Wróblewskiego jest on potwierdzeniem niemożliwości dania świadectwa. Tuymans podejmuje z kolei tematy z natury wykluczające możliwość przedstawienia. Terminem „oryginalne fałszerstwo” określa wpisywanie w obraz jego nieodzownego fiaska. W twórczości Daniëlsa po 1984 roku mamy do czynienia z przedstawieniem wymazanego obrazu. Za każdym razem malarstwo artysty konstytuuje się za sprawą negacji obrazu przy pomocy obrazu, a jednak każdorazowo dzieje się to na innych warunkach. Prace Wróblewskiego z okresu odwilży naznaczone są podwójną traumą – traumą zbrodni nazistowskich i traumą klęski modelu komunistycznego. Tuymans reaguje na toksyczne relacje rodzinne i zajmuje się odzyskiwaniem zatrutej przeszłości i przywracaniem elementów systemów ideologicznych. Twórczość Daniëlsa dotyka problemu zamknięcia sztuki w muzeach i jej przemiany w towar.

Wystawa DE. FI. CIEN. CY przygląda się temu, w jaki sposób w twórczości Andrzeja Wróblewskiego, Renégo Daniëlsa i Luca Tuymansa widoczne fiasko obrazu staje się podstawowym warunkiem tworzenia malarstwa przekraczającego reprezentację i dającego obrazom siłę sprawczą.” (materiały prasowe)

20 maja, godz. 18.00 – spacer z kuratorem wystawy Ulrichem Loockiem
21 maja, godz. 19.00 – rozmowa Ulricha Loocka z Luciem Tuymansem

więcej informacji na temat wystawy
Drawing Room, Tannery Arts, 12 Rich Estate Crimscott Street, Londyn
Wystawa czynna od 21.05 do 11.07.2015, Wtorek-Piątek 11-18, Sobota-Niedziela 12-18
www.drawingroom.org.uk