Aktualności

fundacja andrzeja wróblewskiego

„Kolejki” Andrzeja Wróblewskiego na wystawie „PRZED, PO I POMIĘDZY O DECYZJACH W KONSERWACJI DZIEŁ SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ” w Zachęcie

01.09.2016


Oryginalny wybór przedstawienia kolejek Andrzeja Wróblewskiego na wystawie Przed, po i pomiędzy. „PRZED i PO jako hasło reklamowe salonów piękności przywodzi na myśl spektakularne metamorfozy, a fotografie im towarzyszące nie pozostawiają absolutnie żadnych wątpliwości, z jakim etapem mamy do czynienia. Różnice PRZED i PO konserwacji dzieł sztuki mogą być widoczne, ale często są niezauważalne dla odbiorcy. Nieujawniany publiczności etap POMIĘDZY kryje skomplikowane procesy i działania, a także istotne decyzje konserwatorskie.

Działania te mogą mieć różnorodny charakter, począwszy od konserwacji prewencyjnej (zabezpieczenie obiektu przed czynnikami wpływającymi na niego negatywnie), po procesy bardziej intensywne, ingerujące w obiekt, gdzie konieczne są wzmocnienia, uzupełnienia czy retusze. Celem pokazu nie jest prezentacja prostych porównań, ukazujących, jak zmieniło się dzieło, a skupienie się na tym, co jest POMIĘDZY tymi działaniami, szczególnie w warstwie podejmowanych przez konserwatora badań i rozstrzygnięć, które warunkują efekt końcowy jego prac.Pokaz zbudowany jest z prac poddanych ostatnio konserwacji w Zachęcie. Towarzyszą im materiały audiowizualne pozwalające poznać decyzje, które doprowadziły do konkretnych działań na obiektach, a w efekcie do stanu PO. Pokazane są zarówno obiekty z kolekcji, jak i dzieła wypożyczane w związku z organizowanymi w galerii wystawami (w celach ekspozycyjnych i badawczych), m.in. fotografie Mikołaja Smoczyńskiego, które POuzyskały zupełnie nową oprawę, i prace Andrzeja Wróblewskiego, które PRZED nigdy nie były prezentowane.” (materiały prasowe).

Artyści: Włodzimierz Pawlak, Mikołaj Smoczyński, Radek Szlaga, Andrzej Wróblewski, Wojciech Zamecznik
kuratorki: Małgorzata Bogdańska, Maria Świerżewska i Joanna Waśko, dział zbiorów i inwentarzy
współpraca merytoryczna: Magdalena Komornicka, Anna Kowalik, Michał Kożurno, Dorota Nowak, Karolina Puchała-Rojek (Fundacja Archeologii Fotografii), Dorota Rakowska, Monika Supruniuk, Wojciech Grzybała (Fundacja Andrzeja Wróblewskiego)
realizacja filmów: Barbara Kaja Kaniewska
projekt ekspozycji: Aleksandra Markowska
więcej informacji na temat wystawy

31.08 – 2.10.2016
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
pl. Małachowskiego 3
00 – 916 Warszawa