„[Krzesła]” Andrzeja Wróblewskiego na wystawie „Korespondencje. Sztuka nowoczesna i uniwersalizm”
19.03.2013
Pragniemy poinformować, że pośród szacownych nazwisk na wystawie Korespondencje. Sztuka nowoczesna i uniwersalizm (kuratorzy: Małgorzata Ludwisiak i Jarosław Lubiak) w łódzkim Muzeum Sztuki, znalazł się również Andrzej Wróblewski i olej na płótnie [Krzesła] (1956).
O wystawie kuratorzy piszą:
“W pejzażu wystawy spotyka się około 400 dzieł sztuki nowoczesnej i współczesnej – m.in. dzieła Pabla Picassa, Meret Oppenheim i Roberta Maciejuka, Billa Violi, Magdaleny Abakanowicz i Mirosława Bałki albo Paula Klee, Katarzyny Kobro, Louise Bourgeois czy Tamásza Kasásza i Koła Klipsa, jak również Georgesa Braque’a, Douglasa Daviesa i Aleksandry Ska. W tych spotkaniach ujawniają się zaskakujące, zagadkowe korespondencje między doświadczeniami zawartymi w dziełach.
W wystawie zostaje rozpięta sieć relacji między dziełami, słowno-obrazowymi interwencjami Tomasza Kozaka, tekstami pochodzącymi z różnych tradycji filozoficznych i literackich oraz złożonymi formami przestrzennymi. Tworzenie korespondencji między tymi elementami inspirowane jest sposobem, w jaki Walter Benjamin konstruował w latach 1927–1940 swoje Pasaże ― śmiałą próbę sformułowania materialnej historiografii. Na wystawie Korespondencje. Sztuka nowoczesna i uniwersalizm historyczna materia ― dzieła sztuki, materiały archiwalne, fragmenty tekstów i interpretacji ― zostały pogrupowane w dwanaście pasaży, odpowiadających kluczowym doświadczeniom ostatnich stu lat: Stracony list, Zakrzywianie przestrzeni, Niesamowite zamieszkiwanie, Praca dowcipu, Obietnice śmierci, Piękno nowoczesne, Odbicia narcyza, Materializacja spojrzenia, Uwiedzenie codziennością, Estetyka utowarowienia, Kryzysy i nowe porządki oraz Polityka marzenia.”
Muzeum Sztuki w Łodzi, ul. Gdańska 43 Łódź
Wystawa czynna od 14.12.2012 do 30 czerwca 2013
https://msl.org.pl/wydarzeniams/wystawy-archiwalne/korespondencje-sztuka-nowoczesna-i-uniwersalizm,1180.html