Aktualności

fundacja andrzeja wróblewskiego

Akwarela Wróblewskiego na wystawie w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie

30.11.2016

pusta-sciana-615x437

Magia kwadratu w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie (8.10.2016 – 29.01.2017) to prezentacja dzieł pond 60 artystów, które pośrednio lub bezpośrednio odwołują się do figury kwadratu. Wśród zgromadzonych prac można odnaleźć również akwarela Andrzeja Wróblewskiego [Pusta ściana], (niedatowany).
„Wystawa jest próbą dopisania kolejnego rozdziału do wielkiej kariery [Czarnego kwadratu Kazimierza Malewicza]. Ma jednak jeszcze jedną ambicję, chce przypomnieć, że kwadraty w sztuce pojawiały się o wiele wcześniej i były obecne w ludzkiej ikonosferze co najmniej od starożytności. Możemy zatem bez przesady powiedzieć, że są odwieczne. Ową wszechobecność kwadratów i ich uniwersalność można ilustrować na bardzo wiele sposobów, czasem wręcz sprzecznych, tak różnorodnie pojawiają się jako motywy zdobnicze, kafelki, płyty, okna, stoły, i setki najróżniejszych obiektów w sztuce, codzienności, w przestrzeni publicznej i prywatnej. Tak wiele ich wszędzie, że właściwie przestajemy je dostrzegać.”
Kurator wystawy: Bogusław Deptuła

Więcej informacji

O wystawie krótko pisze Piotr Sarzyński „Zaskakuje to, jak fascynujący i różnorodny może być świat oparty na prostym i zdawałoby się nudnym kwadracie.”

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, Plac Zdrojowy 2, Sopot
Wystawa czynna od 8.10.2016 do 29.01.2017, wtorek-niedziela 11-19
www.pgs.pl