Aktualności

fundacja andrzeja wróblewskiego

Wernisaż wystawy „Wróblewski i po… Sztuka realizmu bezpośredniego”

02.05.2023

28 kwietnia odbył się wernisaż wystawy Wróblewski i po… Sztuka realizmu bezpośredniego w Muzeum Narodowym w Lublinie. Wystawa, która została przygotowana we współpracy z Fundacją Andrzeja Wróblewskiego obejmuje prawie 100 obrazów i szkiców Andrzeja Wróblewskiego oraz 50 dzieł innych artystów, z których najmłodsi urodzili się w 1991 roku.

„Wielki hołd dla artysty i podziękowania dla organizatorów wystawy. To satysfakcjonujące, że możemy wspierać takie działania” podkreślił Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński podczas wernisażu wystawy.

To pierwsza wystawa twórczości Andrzeja Wróblewskiego w Muzeum Narodowym w Lublinie, w którego kolekcji znajdują się dwa obrazy: Obraz na temat okropności wojennych, (Ryby bez głów) oraz Kobieta. Zgromadzone na wystawie dzieła – tworzone od 1948 roku do 1957 roku – wykonane w różnych technikach – od obrazów olejnych, przez monotypie czy prace wykonane tuszem – odzwierciedlają szeroką gamę zainteresowań artysty, który według kuratora wystawy, prof. Marcina Lachowskiego, był „artystą osobnym, kompletnym i zajmował pozycję outsidera”.

„To, co malował wiele lat temu Andrzej Wróblewski wciąż jest aktualne” – tymi słowami dr Katarzyna Mieczkowska, Dyrektor Muzeum Narodowego w Lublinie, otworzyła wystawę.

Wystawa czynna od 28 kwietnia do 27 sierpnia 2023.
Muzeum Narodowe w Lublinie – plac Zamkowy 9, Lublin

Zespół kuratorski: Marcin Lachowski, Aleksandra Blonka-Drzażdżewska, Łukasz Wiącek
Koordynacja: Małgorzata Kozieł

Organizatorzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Narodowe w Lublinie, Fundacja Andrzeja Wróblewskiego