Aktualności

fundacja andrzeja wróblewskiego

Wystawy krakowskie

„Echo Tygodnia”, 1953, nr 44, s. 1

pobierz pdf

W Pałacu Sztuki (Plac Szczepański) otwarto obecnie wystawy indywidualne Bronisława Bryknera i Bronisława Heyduka1. Ten ostatni zajmuje główną salę przedstawiając kolekcję pejzaży z Tatr. Znajdujemy tu zarówno widoki Podhala jak i same góry z całą ich tajemniczością i nieskończonym bogactwem form – rodzaj krajobrazu, który nie posiada dostatecznie rozwiniętej tradycji w naszym malarstwie mimo atrakcyjności tematu. W pozostałych salach B. Brykner pokazuje znaczną ilość pejzaży i obrazów figuralnych, w części poświęconych również życiu Podhala. Obu artystów cechuje prosty i szczery stosunek do natury: przyjmują ją tak jak tysiące ludzi, spragnionych odpoczynku, odczuwa widok Tatr i Podgórza. Nierówny poziom prac pod względem skończoności i formalnego przepracowania nie osłabia ogólnego wrażenia. W jednej z sal wystawiono obrazy współczesnych artystów krakowskich – od najmłodszych do najstarszych – będące własnością Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych przeznaczone dla rozlosowania miedzy jej członków. Pokaz posiada wyrównany poziom artystyczny, i dobrze zamyka całość wystawy.

W Domu Plastyków (Łobzowska 3, I p.), została otwarta wystawa indywidualna Romany Lipez [Lipeż]2. Pokaz prac tej malarki świadczy o poważnym ustosunkowaniu się do swego zawodu, jakkolwiek poszukiwanie własnych środków wyrazu robi wrażenie pracy niedostatecznie kierowanej przez autorkę, interesującą się wszelkimi rodzajami sztuki, od martwej natury i pejzażu do scen figuralnych. Mówi o tym stosowana przez autorkę faktura, która nie we wszystkich wypadkach podnosi wyraz obrazu.

1 Wystawy indywidualne Bronisława Bryknera i Bronisława Heyduka, Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Plastycznych, Kraków, listopad – grudzień 1953 (przyp. red.).

2 Por. Katalog wystawy prac malarskich Romany Lipeż, Centralne Biuro Wystaw Artystycznych, Kraków, listopad-grudzień 1953, (przyp. red.).