Aktualności

fundacja andrzeja wróblewskiego

Otwarcie wystawy „Tatry. Wróblewski, Karłowicz, Wyczółkowski” inaugurującej Sezon Kulturalny Polska–Rumunia 2024–2025

21.06.2024

21 czerwca 2024 roku na dziedzińcu zabytkowego Muzeum Narodowego Brukenthala w Sybinie miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy Tatry. Wróblewski, Karłowicz, Wyczółkowski. Ekspozycja, która w ubiegłym roku gościła w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, w Muzeum w Sybinie zaistniała w nowej odsłonie, tym razem inaugurując pierwszy w historii Sezon Kulturalny Polska–Rumunia 2024–2025, którego celem jest rozwój i zacieśnianie współpracy kulturalnej obu krajów. 

Wydarzenie otworzyły odegrane przez orkiestrę hymny Polski i Rumunii. Pierwszą przemowę wygłosił Alexandru Chituță, dyrektor Muzeum Narodowego Brukenthala – instytucji goszczącej wystawę.

Otwarcie wystawy Tatry. Wróblewski, Karłowicz, Wyczółkowski 21 czerwca 2024 roku. Przemowa Minister Hanny Wróblewskiej. Fot. Fundacja Andrzeja Wróblewskiego

Następnie głos zabrała Hanna Wróblewska, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Polsce, która wskazała na podwójne znaczenie wydarzenia. Podkreśliła szeroki i różnorodny charakter organizowanych w ramach Sezonu wydarzeń – muzycznych, teatralnych, wystawienniczych, filmowych i literackich, oraz fakt, że będą odbywać się nie jedynie w stolicach, a wielu polskich i rumuńskich miastach. „Mam nadzieję, że ten program przyczyni się do pogłębienia wzajemnych relacji i przyjaźni, która od dawna łączy nasze kraje” – mówiła Minister – „Jednak ważne jest, aby każde tego typu strategiczne partnerstwo było wypełnione treścią. Wydaje mi się, że ten sezon daje nam taką nadzieję. Udało nam się zaangażować najważniejsze instytucje kulturalne w obu krajach, więc mamy nadzieję, że współpraca ta nie zakończy się wraz z Sezonem, ale że będzie trwać”.

Kolejne przemowy wygłosili Raluci Turcan, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Rumunii i Liviu Jijckman, prezes Rumuńskiego Instytutu Kultury. Olga Wysocka, dyrektorka Instytutu Adama Mickiewicza, podkreśliła rolę sztuki w budowaniu międzykulturowych więzi: „Wierzę, że sztuka jest najlepszym mostem łączącym nasze kultury. Dlatego podczas Sezonu Kulturalnego zaprezentujemy Państwu najwybitniejsze dzieła polskich artystów XX i XXI wieku”. Na koniec głos zabrali współfundatorzy Fundacji Andrzeja Wróblewskiego i kuratorzy Tatr Wojciech Grzybała oraz Magdalena Ziółkowska, którzy przybliżyli gościom ideę wystawy. Całość wydarzenia tłumaczona była na języki rumuński, polski i angielski.

Po części oficjalnej goście udali się do przestrzeni wystawy, gdzie odbyło się oprowadzanie kuratorskie. 
Wystawa prezentująca prace trzech artystów, którzy wywarli duży wpływ na polską kulturę i sztukę XIX i XX wieku: Andrzeja Wróblewskiego, Mieczysława Karłowicza i Leona Wyczółkowskiego potrwa do 1 września 2024 roku. Jej kuratorami są prof. Anna Król, dr Magdalena Ziółkowska i Wojciech Grzybała. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Instytut Adama Mickiewicza, Fundacja Andrzeja Wróblewskiego, Muzeum Narodowe Brukenthala oraz Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, we współpracy z rumuńskim Ministerstwem Kultury oraz Instytutem Polskim w Bukareszcie.

Na zdjęciu: Wojciech Grzybała, Magdalena Ziółkowska i Anna Król oraz Raluci Turcan.
Na zdjęciu: Alexandru Chituță, Magdalena Ziółkowska, Wojciech Grzybała, Hanna Wróblewska, Raluci Turcan, Anna Król, Liviu Jijckman, Olga Wysocka, Paweł Soloch, Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Rumunii.
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Tatry. Wróblewski, Karłowicz, Wyczółkowski. Na zdjęciu: Anna Król, Hanna Wróblewska i Wojciech Grzybała.