Aktualności

fundacja andrzeja wróblewskiego

Otwarcie wystawy „Tatry. Wróblewski, Karłowicz, Wyczółkowski” w Muzeum Narodowym Brukenthala w Sybinie (Rumunia)

17.06.2024

21 czerwca 2024 roku w Muzeum Narodowym Brukenthala w Sybinie (Rumunia) odbędzie się otwarcie wystawy pt. Tatry. Wróblewski, Karłowicz, Wyczółkowski. Ekspozycja, która w ubiegłym roku gościła w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, w muzeum w Sybinie zaistnieje w nowej odsłonie. Jednocześnie, jej wernisaż będzie inauguracją pierwszego w historii Sezonu Kulturalnego Polska–Rumunia 2024–2025, którego celem jest rozwój i zacieśnianie współpracy kulturalnej obu krajów. 

Wśród dzieł prezentowanych na wystawie znajdują się:cykl tuszy Andrzeja Wróblewskiego z widokami Tatr (z lat 1952–53) oraz geometryczne abstrakcje artysty z 1948 roku, odbitki górskich pejzaży Mieczysława Karłowicza oraz grafiki Leona Wyczółkowskiegoinspirowane estetyką japońską, w tym unikatowe odbitki próbne z teki Ośm akwatint z 1906 r. Prace pochodzą z 9 zbiorów prywatnych, Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Zdjęcia Mieczysława Karłowicza będzie można podziwiać dzięki uprzejmości Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie.

Organizatorami wystawy są Instytut Adama Mickiewicza, Fundacja Andrzeja Wróblewskiego, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, we współpracy z Muzeum Narodowym Brukenthala, rumuńskim Ministerstwem Kultury oraz Instytutem Polskim w Bukareszcie.

Wystawa czynna od 22 czerwca do 1 września 2024 roku
Kuratorzy: Anna Król, Magdalena Ziółkowska, Wojciech Grzybała
Muzeum Narodowe Brukenthala
Piata Mare 4–5
550163 Sybin
www.brukenthalmuseum.ro