Aktualności

fundacja andrzeja wróblewskiego

MARTWA NATURA WRÓBLEWSKIEGO W MOSKWIE

06.03.2017

Ostatnia odsłona międzynarodowego projektu Trauma & Revival . Po wystawie w BOZAR/Centre for Fine Arts w Brukseli (24.06 – 25.09.2016) i ZKM | Center for Art and Media w Karlsruhe (22.10.2016 – 29.01.2017) to wystawa wystawy Facing the future: Art in Europe 1945–1968 (07.03 – 21.05.2017) prezentowana w Muzeum Puszkina w Moskwie. Na ekspozycji zobaczymy obraz Andrzeja Wróblewskiego: [Martwa natura z głową i lampą naftową], 1954.

Na wystawie zgromadzono prawie 200 prac z 18 krajów europejskich i Federacji Rosyjskiej. Zgromadzone dzieła znakomitych artystów (np.: Marc Сhagall, Aleksandr Deyneka, Pablo Picasso, Yves Klein, Lucio Fontana, Jean Dubuffet, Lucian Freud, Gerhard Richter, Fernand Léger, Francisco Infante-Arana, Jean Fautrier, Otto Dix, Alina Shaposhnikov, Vadim Sidur, Armando, Otto Muehl, Georg Baselitz, Tadeusz Kantor) pochodzą m.in. z Tate Modern (Londyn), Centre National d’Art et de Culture Georges Pompidou (Paryż), Nationalgalerie (Berlin), Stedelijk Museum (Amsterdam), Museée krajowa Picasso (Paris), Muzeum Thyssen Bornemisza (Madryt), “ZERO” Foundation (Dusseldorf), Fondation Beyeler (Riehen / Basel), MUMOK (Wiedeń), Muzeum Niezależnych (Warszawa), Muzeum Tinguely (Basel), Magyar Nemzeti Galéria (Budapeszt), Muzeum Naradowe w Krakowie , Olomouc Museum of art (Czechy), Kunsthalle Emden (Niemcy).

Kuratorzy: dr Dr. Eckhart Gillen, prof. dr hab Peter Weibel, Danila Bulatov

Więcej informacji

07.03 – 21.05.2017
Muzeum Puszkina
www.arts-museum.ru
12 Volkhonka
Moscow, Russia

Więcej informacji na temat projektu Trauma & Revival

Na podstawie materiałów Organizatora.

Wywiad z Andrzejem Wajdą w “Newsweek Ludzie”

17.01.2017

Zapraszamy do lektury rozmowy Jacka Tomczuka z Andrzejem Wajdą, która odbyła się w lutym 2015 roku, tuż przed wystawą „Andrzej Wróblewski: Recto / Verso” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Wywiad został opublikowany w najnowszym wydaniu “Newsweek Ludzie” (1/2017).

“O Wróblewskim, swoim przyjacielu i wybitnym polskim malarzu, Andrzej Wajda, jak sam podkreślał, mógł mówić godzinami. Wszystko zaczęło się jednak od Akademii Sztuk Pięknych, gdzie przyszli artyści razem studiowali – Nosiliśmy się na wojskowo z braku jakiegokolwiek innego ubrania. Wygłodniali sztuki, marzący o Akademii. Postać malarza widzieliśmy jako bohatera bohemy, w długim płaszczu i berecie. Tymczasem Andrzej Wróblewski przychodził w szarym ubraniu, w krawacie i w kapeluszu zamiast beretu. To nie był nasz styl. Tak naprawdę nigdy nie był studentem, nie był jednym z nas – wspominał reżyser i zaznaczył, że Wróblewskiego poznał na uczelni w zasadzie przypadkowo.”

Fragment wywiadu

Całą rozmowę Jacka Tomczuka z Andrzejem Wajdą przeczytasz w najnowszym „Newsweeka Ludzie” oraz na platformie Newsweek PLUS

“Unikanie stanów pośrednich” to doskonały pomysł na prezent

01.12.2016

s. 42–43
Unikanie stanów pośrednich. Andrzej Wróblewski (1927–1957) to pomysł na wyjątkowy prezent dla wszystkich miłośników sztuki. Ponad 750 stronnicowa publikacja zawiera teksty wybitnych krytyków, historyków sztuki i badaczy oraz ponad 860 pięknych reprodukcji.
Szalenie elegancka monografia artysty, to pierwsze na rynku tak kompleksowe wydawnictwo, w którym pierwszoplanową rolę odgrywają fakty, odnalezione archiwalia, fotografie i dokumenty, opracowane notatki i niepublikowane dotąd rękopisy, a także rekonstrukcje wybranych wystaw. Znajdują się się w niej prace nigdy niereprodukowane, te znane dotąd z czarno-białych fotografii i inne uznane za zaginione lub zniszczone.

Prawdziwa gratka dla wszystkich pasjonatów sztuki oraz miłosników pięknych księżek!

Koncepcja naukowa i redakcja: Magdalena Ziółkowska, Wojciech Grzybała
Projekt graficzny: Łukasz Paluch / AnoMalia Studio
752 strony, 864 ilustracji
Wydawcy: Fundacja Andrzeja Wróblewskiego, Instytut Adama Mickiewicza, Hatje Cantz Verlag
Wiecej o publikacji

Publikacja dostępna w księgarniach:
WARSZAWA: Jak Wam się Podoba (ul. E. Plater 4), Art bookstore (Muzeum Narodowe, Al. Jerozolimskie 3), Moda na czytanie ( Dom Braci Jabłkowskich, ul. Bracka 25), Moda na czytanie Ursynów (Pasaż Ursynowski 3 lok. U3), Art bookstore (CSW Zamek Ujazdowski, al. Jazdów 2), Księgarnia Muza (ul. Żelazna 28/30), Księgarnia Książnicy Polskiej (ul. Świętokrzyska 14)
KRAKÓW: Księgarnia MOCAK (ul. Lipowa 4), Jak Wam się podoba (ul. Stradomska 10), Art bookstore (Muzeum Narodowe, al. 3 Maja 1)
ŁÓDŹ: Księgarnia E.Stompel (ul. Piotrkowska 11)
TORUŃ: CSW Znaki Czasu (Wały gen. Sikorskiego 13)
POZNAŃ: Księgarnia Arsenał (ul. Dąbrowskiego 7), Bookowski (CK Zamek, ul. św. Marcina)
SOPOT: Uniwersytecka Księgarnia Naukowa Arche (ul. Haffnera 21/3), Książka dla ciebie (ul. Haffnera 6)
GDAŃSK: Firmin (Teatr Wybrzeże, Targ Węglowy 1)
WROCŁAW: Tajne komplety (ul. Przejście Garncarskie 2)

Ponadto monografia dostępna w sieciach EMPiK

Anda Rottenberg pisze o Wróblewskim, Szapocznikow i Wajdzie w „Osteuropa”

30.11.2016

„Dojrzewanie, wojna, trauma. Sztuka Szapocznikow, Wajdy i Wróblewskiego” to najnowszy tekst Andy Rottenberg, opublikowany w niemieckim magazynie „Osteuropa” („Sinnbild. Zur Zerstörung von Mensch und Gesellschaft”, 6-7/2016, s. 3-33). Artykuł stanowi próbę omówienia znamion, jakie w twórczości ww twórców pozostawiła druga wojna światowa. Mimo iż każdy z twórców przetwarza i przerabia traumę okropności wojennych w odmienny sposób, Anda Rottenberg wskazuje na podobieństwa i wzajemne wpływy. Na tej też podstawie autorka stawia tezę związaną ze skutkami połączonych doświadczeń masowej śmierci i niesprawiedliwości.

Więcej informacji

Akwarela Wróblewskiego na wystawie w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie

30.11.2016

pusta-sciana-615x437

Magia kwadratu w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie (8.10.2016 – 29.01.2017) to prezentacja dzieł pond 60 artystów, które pośrednio lub bezpośrednio odwołują się do figury kwadratu. Wśród zgromadzonych prac można odnaleźć również akwarela Andrzeja Wróblewskiego [Pusta ściana], (niedatowany).
„Wystawa jest próbą dopisania kolejnego rozdziału do wielkiej kariery [Czarnego kwadratu Kazimierza Malewicza]. Ma jednak jeszcze jedną ambicję, chce przypomnieć, że kwadraty w sztuce pojawiały się o wiele wcześniej i były obecne w ludzkiej ikonosferze co najmniej od starożytności. Możemy zatem bez przesady powiedzieć, że są odwieczne. Ową wszechobecność kwadratów i ich uniwersalność można ilustrować na bardzo wiele sposobów, czasem wręcz sprzecznych, tak różnorodnie pojawiają się jako motywy zdobnicze, kafelki, płyty, okna, stoły, i setki najróżniejszych obiektów w sztuce, codzienności, w przestrzeni publicznej i prywatnej. Tak wiele ich wszędzie, że właściwie przestajemy je dostrzegać.”
Kurator wystawy: Bogusław Deptuła

Więcej informacji

O wystawie krótko pisze Piotr Sarzyński „Zaskakuje to, jak fascynujący i różnorodny może być świat oparty na prostym i zdawałoby się nudnym kwadracie.”

8.10.2016 – 29.01.2017
Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie
www.pgs.pl
Plac Zdrojowy 2
81-720 Sopot

Na podstawie materiałów Organizatora.

„Matka z zabitym dzieckiem” i „Rozstrzelanie z chłopczykiem” we Włoszech

26.11.2016

domenica-1-245

The End of the World (16.10.2016 — 19.03.2017) to najnowsza wystawa prezentowana w Centro per l’Arte Contemporanea Luigi Pecci w Prato. Wśród zgromadzonych na ekspozycji praca ponad 50 artystów z całego świata znalazły się również płótna Andrzeja Wróblewskiego: Rozstrzelanie z chłopczykiem, (Rozstrzelanie V), 1949; Matka z zabitym dzieckiem, 1949.

Wystawa opowiada historię o świecie z perspektywy odległej od nas czasami tysiące lat świetlnych, analizując przy tym naszą historię oraz teraźniejszość. Widzowie zostają wciągnięci w realistyczną, precyzyjnie skonstruowaną narrację również dzięki wykorzystaniu różnych mediów i form przekazu: poza sztukami wizualnymi, ekspozycja bogata jest w elementy oscylujące na granicy muzyki, tańca czy architektury.
Wystawie towarzyszy włosko-angielski katalog a sam pokaz wzbogacony jest o cykl debat oraz konferencji poruszające tematy obecne na wystawie pod kątem naukowym, filozoficznym, literackim czy poszerzając ich kontekst o zagadnienia związane z teoriami fizyki prehistorycznej czy ekologii science fiction.
Kurator: Fabio Cavallucci

Scenariusz wystawy
O współczesności w kontekście wystawy The End of the World opowiada Zygmunt Bauman (wykład przetłumaczony na język włoski)

Więcej informacji

16.10.2016 — 19.03.2017
www.centropecci.it
Centro per l’Arte Contemporanea Luigi Pecci
Viale della Repubblica, 277
59100 Prato PO, Italia

Na podstawie materiałów Organizatora.

„Rozstrzelanie” w książce „Sztuka w czasach PRL-u”

25.11.2016

sztuma_w_czasach_prl

Książka dr Stefanii Krzysztofowicz-Kozakowskiej Sztuka w czasach PRL-u to publikacja poświęcona fundamentalnym zagadnieniom sztuki polskiej okresu 1945–1989. Podzielona jest na kilkanaście rozdziałów poświęconych najważniejszym zjawiskom artystycznym oraz najbardziej znanym realizacjom: sztuka okresu wojennego, architektura okresu socrealizmu, „krakowska szkoła grafiki”, „szkoła polskiego plakatu”, rzeźba pomnikowa, murale i neony, sztuka użytkowa i design, „polska szkoła tkaniny” i in. Interesujące i ważne uzupełnienie stanowią ilustracje, pochodzące z prywatnych zbiorów artystów, kolekcjonerów i galerii. Wśród reprodukowanych prac znalazło się również dzieło Andrzeja Wróblewskiego z 1956 roku: Rozstrzelanie, (Rozstrzelanie II, Rozstrzelanie poznańskie).

ISBN: 978-83-7576-262-4
EAN: 9788375762624
Format: 21×28 cm
Oprawa twarda
Rok wydania: 2016

Wydawnictwo BOSZ
Autorka: Stefania Krzysztofowicz-Kozakowska
Projekt graficzny: prof. Władysław Pluta
Redakcja: Teresa Leśniak

Więcej informacji 

Na podstawie materiałów Wydawcy.

DZIEŁA WRÓBLEWSKIEGO NA WYSTAWIE POŚWIĘCONEJ TADEUSZOWI RÓŻEWICZOWI

21.11.2016

img_7657
Il.do Różewicza, [Ilustr. do poematu Różewicza “Równina”]; 1954; akwarela, gwasz, papier; kolekcja prywatna

Wystawa w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza Poeta odchodzi. Tadeusz Różewicz (24.11.2016 – 30.06.2017) jest opowieścią o artyście, który wobec dramatycznych dylematów współczesności – kryzysu wartości, rozpadu cywilizacji duchowej zamieniającej się w śmietnik, wobec zgiełku informacyjnej kakofonii, wskazuje zagrożenia i szuka drogi ocalenia. Źródłem tegoż ocalenia stała się dla niego sztuka, pomogła w poszukiwaniu sensów, odbudowywaniu etycznego i metafizycznego wymiaru w świecie „bez”. Obecność dzieł wybitnych twórców (m.in. Jerzego Nowosielskiego, Jerzego Tchórzewskiego, Andrzeja Wróblewskiego) w przestrzeni ekspozycji jest istotnym świadectwem głębokich relacji osobistych poety, który stronił od literackich środowiskowych „pułapek”.
Kuratorki: Małgorzata Wichowska, Małgorzata Górzyńska

Wystawę tę Tadeusz Różewicz obejrzałby z pewnością dokładnie przed otwarciem, odwiedziłby ją ponownie po paru tygodniach. Na otwarciu – swoim zwyczajem – by nie był.
Jacek Łukasiewicz

Więcej informacji

24.11.2016 – 30.06.2017
Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza – siedziba główna
www.muzeumliteratury.pl
Rynek Starego Miasta 20
00-272 Warszawa

Na podstawie materiałów Organizatora.

PRACE WRÓBLEWSKIEGO PREZENTOWANE NA WYSTAWIE „POSTWAR” W MONACHIUM

18.11.2016

monachium

W Haus der Kunst w Monachium trwa wystawa Postwar: Art Between the Pacific and the Atlantic, 1945-1965 (14.10.2016 — 26.03.2017), na której możemy podziwiać płótna Wróblewskiego: Szefer (Szofer niebieski), 1948 / Likwidacja getta, 1949; Rozstrzelany, Rozstrzelanie z gestapowcem, 1949, Słońce i inne gwiazdy, 1948.

Postwar: art Between the Pacific and the Atlantic, 1945-1965 jest analizą burzliwej historii świata artystycznego pierwszych 20 lat po zakończeniu II Wojny Światowej. Ponad 350 prac 218 artystów z 65 krajów, umiejscowionych w strukturze ośmiu sekcji tematycznych odwzorowują trasy sztuki i polityki, które połączyły ówczesny świat w jeden podmiot. Na wystawie odnajdziemy historie związane z trauma Holokaustu czy bomby atomowej zrzuconej na Japonię, wykorzystywaniem sztuki przez obydwie strony zimnej wojny, artystyczną rywalizacją między realizmem a abstrakcją, końcem europejskich systemów kolonialnych, czy wzrastającą fascynacją nowymi technologiami wkraczającymi masowo w życie codzienne.
Kuratorzy: Okwui Enwezor, Cathy Siegel, Ulrich Wilmes

Katalog wystawy

Trailer wystawy
Fragment katalogu ze wstępem Okwui Enwezor

Więcej informacji

14.10.2016 — 26.03.2017
www.hausderkunst.de
Haus der Kunst
Prinzregentenstraße 1
80538 Monachium

Na podstawie materiałów Organizatora.